Week 1: $52.98

Yes that is exactly how much we spent this week on groceries and I am thrilled! A few things we already had though that you might need to add to your list:

  • half a vidalia onion
  • butter
  • eggs
  • spices
  • olive oil
  • spinach
  • leftover steak in the freezer
  • brown rice

So here's the weekly breakdown:

Breakfast Options:

Fried Eggs & Toast

Oatmeal

Lunch Options:

Last Nights Leftovers

Spinach Salad

Snacks:

Peanut Butter on Toast

Pineapple

Strawberries

Fudge Pops

Dark Chocolate

Dinners:  

Black Bean Cakes with Corn Salsa

5-Ingredient Mexican Chicken Soup

Pork Chops with Apricot-Jalapeno Jam & Smashed Carrots & Sweet Potatoes

Grilled Steak with Corn on the Cob - use a simple black pepper and sea salt seasoning on the steaks, then serve with BBQ sauce.

Cajun Chicken Sandwiches with Roasted Carrot Fries - grab a bottle of cajun seasoning, sprinkle over the chicken, grill it then serve it on a toasted bun with lettuce and tomato.

Week 1 Grocery List Game Plan

Below is my list with the cost of each ingredient and why I bought it:  

Bakery:  

Multigrain Loaf, $1.50.  Use it for PB&J, Egg Sandwiches, the Cajun Chicken Sandwich

Dairy: 1% Milk, $3.79.

Desserts:   40 Calorie Fudgicles, $1.00 (on sale), Hershey's Dark Chocolate Chips, $2.89.

Grocery: 1 Can Chopped Green Chiles, $1.00 - for the black bean cakes,

1 36oz low sodium chicken broth, $2.00.  For the 5-Ingredient Mexican Chicken Soup

1 jar Mrs.Refrenos Salsa Verde, $2.99 (on sale).  For the 5-Ingredient Chicken Soup

2 cans 15oz black beans, $0.69 each.  For the black bean cakes

1 Jar apricot preserves, $1.89.  For the Pork Chops

1 can 16oz cannelini beans, $0.69.  For the 5-Ingredient Mexican Chicken Soup

1 jar grape jelly, $1.79.  For the PB&J sandwiches

1 large container of Old Fashioned Oats, $1.99.  For breakfasts

Meat: Pork Chops, $3.56.

1 package of 5 skinless chicken breasts, $7.48 (on sale).  Use for the 5-Ingredient Mexican Chicken Soup & the Cajun Chicken Sandwiches. Produce:

Cilantro, $0.99.  For the corn salsa over the black bean cakes and the 5-Ingredient Chicken Soup.

1 pineapple, $2.99.  For snacks

2lb Strawberries, $3.99 (on sale).  For snacks.

2lb carrots, $1.99.  For the carrot & sweet potato mash and the roasted carrot fries.

4-pack of tomatoes, $2.49.  For salads at lunch.

1 large jalepeno pepper, $0.16.  For the pork chops.

2 limes, $0.50 each (on sale).  For the corn salsa.

1 small red onion, $0.43.  For the corn salsa

1 bunch scallions, $0.99.  For garnishing and adding flavor or crunch to a dish in need.

1 small red pepper, $1.00.  For the corn salsa and salads.

5 ears of corn, $2.00 (on sale).  For the corn salsa and sides for other meals.

2 small sweet potatoes, $1.00.  For the carrot-potato mash.

UPDATE:  I messed up...but I'm learning!

The strawberries I bought were bad...like mushy and pliable bad.  Yuck!  So I headed back to the store and got 2 pints of blueberries for $4.99 (on sale, and that was the price for both together), some baby carrots and mini Wholly Guacamole.  This upped the bill another $10.00, so for this week I ended up spending $60.58, which I am still going to chalk up to a good deal since we typically spend anywhere from $100-$150 a week!

For everyone else using this list, just be sure to check your produce and fruits thoroughly before buying so you know what is good and what is not.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: